Back in my day this MF was .29 cents and was THICK with INGREDIENTS
-
1 Lb beef : $10.00
20 ea Tortilla: $7.00
Garlic 1oz: $1.00
Cumin: $1.00
Oil 2 oz: $2.00
Cheese: $6.00
Sour cream 10 oz: $3.00Total: $30
For
Ea 20$1.50 is that floor for a good one of these. Bulk pricing and cheap labor could make this price possible. I think 3 is what a person might pay. PS not a chef, not a finance person.
Important to note that restaurants don't pay grocery store prices. I worked at a shop a couple decades ago that decided they had to grab ingredients at a grocery store due to Sysco stiffing them on some stock, and long story short no money was made that day.
-
Okay it was like 79 cents or something but still they're like almost $5 now and have almost nothing in them
I believe they are pointing out that $0.29 is 29 cents while your .29 cents is $0.0029. Thus you can get 3 for less than a cent.
-
Just tell me we're out of beef and and sour cream I'll order some god damn potatoes or something. You've fallen off man! You've fallen off!
wrote last edited by [email protected]Fedral minimum hasn't changed either since then... Something is deeply fucked with that
-
Just tell me we're out of beef and and sour cream I'll order some god damn potatoes or something. You've fallen off man! You've fallen off!
And even at that price I still wouldn't eat it.
-
It must be so nice to have a variety of high quality breads to choose from. Authentic whole grain and rye breads are hard to find in my country. Iām sure Americans have access to different types of artisan breads, but the type used in fast food seems horribly over-processed and sugary.
Even with good bread, I like to be able to taste all the ingredients in the sandwich. Higher ingredient-to-bread ratios.
I've spent the last few years of my life in the USA looking for some decent pumpernickel.
-
I've spent the last few years of my life in the USA looking for some decent pumpernickel.
wrote last edited by [email protected]Ooh, that looks good. I had to look up how it looks. I learned to cook a lot of new different things simply because I wanted foods that are extremely uncommon where I live.
I hope you find your perfect pumpernickel!
-
I believe they are pointing out that $0.29 is 29 cents while your .29 cents is $0.0029. Thus you can get 3 for less than a cent.
Listen I'm not some sort of math wizard I just want a big veiny burrito every now and then
-
5 bees for a quarter.
Couldn't get white onions, because of the war
-
I find it interesting that Lemmy memes about beans and yet the slightest amount of fiber in their diet makes their colon explode in celebration, like an oasis in a desert in the once a decade rain
wrote last edited by [email protected]You think the fiber is the thing giving people the shits? It's the spices and grease.
-
The food is, for the most part, garbage. But it used to be thick tasty garbage
NO man, the food was complete garbage back then as welll.
You were just 16.
-
Just tell me we're out of beef and and sour cream I'll order some god damn potatoes or something. You've fallen off man! You've fallen off!
I used to get Taco Bell like twice a month because it was tasty and cheap, even if it was garbage. But when fast food prices exploded the last few years, it really lost its appeal. The quality and variety dropped, too, and it just doesn't make any goddamn sense to drop $15 to eat at fucking Taco Bell. There are countless better options for that price. I think I maybe ate there once in the last year and nothing about it made me feel like I missed it. A bit sad since I used to enjoy it, but in the end I'm better off.
-
You think the fiber is the thing giving people the shits? It's the spices and grease.
Do folks actually get the shits from Taco Bell? After 24 years of Taco Bell I've never had the shits from it. McDicks otoh, shits Everytime.
-
Just tell me we're out of beef and and sour cream I'll order some god damn potatoes or something. You've fallen off man! You've fallen off!
wrote last edited by [email protected]Zero point two nine cents? That's cheap!
-
Well, not when you find out it's corn and silicate filler. They're selling you flavored sand burritos.
I hate sand...
-
I used to get Taco Bell like twice a month because it was tasty and cheap, even if it was garbage. But when fast food prices exploded the last few years, it really lost its appeal. The quality and variety dropped, too, and it just doesn't make any goddamn sense to drop $15 to eat at fucking Taco Bell. There are countless better options for that price. I think I maybe ate there once in the last year and nothing about it made me feel like I missed it. A bit sad since I used to enjoy it, but in the end I'm better off.
Took my wife and two kids to McDonald's. We don't weigh 400lbs. between us, ate very modestly. $30
-
Listen I'm not some sort of math wizard I just want a big veiny burrito every now and then
-
Well you forgot to factor in the CEO pay and "line go up" requirement, so clearly you're not a finance bro!
Individual stores don't make much, it's just that there's a shitload of them (7,877) funneling franchise and advertising fees to the top.
The Taco Bell franchise cost can be significant, between $575,600 ā $3,370,100.
an average Taco Bell owner can make an average of $80,000 ā $90,000 a year
That ain't jack. I made $83K at my last job sitting on my ass WFH.
Take ALL the CEO's pay, $3,784,756, smear that out across every employee (175,000), they'd get a lousy $22 Christmas bonus. CEO pay ain't the problem, it's just a convenient and visible target.
-
NO man, the food was complete garbage back then as welll.
You were just 16.
16 and stoned.
-
Just tell me we're out of beef and and sour cream I'll order some god damn potatoes or something. You've fallen off man! You've fallen off!
If that's a Taco Bell 5-layer burrito, I don't remember them being 29 cents (grew up poor, we rarely ate out). But by the time I was out on my own as an adult, I could get two 5-layer burritos and a drink for around $3 - $4 USD and some change. It was enough food to sustain me for a day if it came down to it.
But yes, these days the 5-layers are more like dried out 3-layer mini-burrito abominations that cost $3 or $4 a piece. They are pretty much nothing like the large succulent many layered dollar / value menu beasts of the past.
I guess if typing up this post is considered yelling and web hosting is basically all cloud-based these days and I'm an old man by 2025 standards, then yes, I am indeed an old man yelling at clouds. But mostly I'm an old man avoiding Taco Bell now that it's completely ruined its brand.
-
I used to get Taco Bell like twice a month because it was tasty and cheap, even if it was garbage. But when fast food prices exploded the last few years, it really lost its appeal. The quality and variety dropped, too, and it just doesn't make any goddamn sense to drop $15 to eat at fucking Taco Bell. There are countless better options for that price. I think I maybe ate there once in the last year and nothing about it made me feel like I missed it. A bit sad since I used to enjoy it, but in the end I'm better off.
Yeah, I just commented before I saw yours. Taco Bell has declined the most, by far, of the fast food places I've eaten at in the past 5 or so years.
I gotta give their corporate overloads credit -- it's kind of impressive that they figured out so many ways to make trash tier food so much worse, charge triple or more for it, and still remain in business.