Back in my day this MF was .29 cents and was THICK with INGREDIENTS
-
you could just fill a tortilla with laxatives and blunderbuss buckshot for similar end results
wrote last edited by [email protected]I find it interesting that Lemmy memes about beans and yet the slightest amount of fiber in their diet makes their colon explode in celebration, like an oasis in a desert in the once a decade rain
-
Three for less than a cent? That seems implausible.
Okay it was like 79 cents or something but still they're like almost $5 now and have almost nothing in them
-
Just tell me we're out of beef and and sour cream I'll order some god damn potatoes or something. You've fallen off man! You've fallen off!
Haha, I love how enthusiastic and forgiving OP is when it comes to these things. I’ve never had one, but higher prices and less ingredients/filling seems to be an unfortunate trend everywhere. Most sandwiches I see lately are 90% bread.
-
Just tell me we're out of beef and and sour cream I'll order some god damn potatoes or something. You've fallen off man! You've fallen off!
1 Lb beef : $10.00
20 ea Tortilla: $7.00
Garlic 1oz: $1.00
Cumin: $1.00
Oil 2 oz: $2.00
Cheese: $6.00
Sour cream 10 oz: $3.00Total: $30
For
Ea 20$1.50 is that floor for a good one of these. Bulk pricing and cheap labor could make this price possible. I think 3 is what a person might pay. PS not a chef, not a finance person.
-
Haha, I love how enthusiastic and forgiving OP is when it comes to these things. I’ve never had one, but higher prices and less ingredients/filling seems to be an unfortunate trend everywhere. Most sandwiches I see lately are 90% bread.
As a Norwegian, sandwiches are supposed to be 90% bread. But it's supposed to be good bread, not this nonsense Americans keep putting up with.
-
As a Norwegian, sandwiches are supposed to be 90% bread. But it's supposed to be good bread, not this nonsense Americans keep putting up with.
It must be so nice to have a variety of high quality breads to choose from. Authentic whole grain and rye breads are hard to find in my country. I’m sure Americans have access to different types of artisan breads, but the type used in fast food seems horribly over-processed and sugary.
Even with good bread, I like to be able to taste all the ingredients in the sandwich. Higher ingredient-to-bread ratios.
-
Haha, I love how enthusiastic and forgiving OP is when it comes to these things. I’ve never had one, but higher prices and less ingredients/filling seems to be an unfortunate trend everywhere. Most sandwiches I see lately are 90% bread.
The food is, for the most part, garbage. But it used to be thick tasty garbage
-
It must be so nice to have a variety of high quality breads to choose from. Authentic whole grain and rye breads are hard to find in my country. I’m sure Americans have access to different types of artisan breads, but the type used in fast food seems horribly over-processed and sugary.
Even with good bread, I like to be able to taste all the ingredients in the sandwich. Higher ingredient-to-bread ratios.
What I primarily miss in American bread is texture. Americans think white vs. whole grain are the only variations of flour, and are missing out on a whole world where the flour isn't ground to dust. Adding some ratio of medium and coarse ground flour is what gives the texture sorely missing in the floppy sadness Americans call bread.
-
1 Lb beef : $10.00
20 ea Tortilla: $7.00
Garlic 1oz: $1.00
Cumin: $1.00
Oil 2 oz: $2.00
Cheese: $6.00
Sour cream 10 oz: $3.00Total: $30
For
Ea 20$1.50 is that floor for a good one of these. Bulk pricing and cheap labor could make this price possible. I think 3 is what a person might pay. PS not a chef, not a finance person.
Well you forgot to factor in the CEO pay and "line go up" requirement, so clearly you're not a finance bro!
-
Honestly if that's true not a bad job of faking it and I wouldn't even be mad
Well, not when you find out it's corn and silicate filler. They're selling you flavored sand burritos.
-
Just tell me we're out of beef and and sour cream I'll order some god damn potatoes or something. You've fallen off man! You've fallen off!
5 bees for a quarter.
-
1 Lb beef : $10.00
20 ea Tortilla: $7.00
Garlic 1oz: $1.00
Cumin: $1.00
Oil 2 oz: $2.00
Cheese: $6.00
Sour cream 10 oz: $3.00Total: $30
For
Ea 20$1.50 is that floor for a good one of these. Bulk pricing and cheap labor could make this price possible. I think 3 is what a person might pay. PS not a chef, not a finance person.
Important to note that restaurants don't pay grocery store prices. I worked at a shop a couple decades ago that decided they had to grab ingredients at a grocery store due to Sysco stiffing them on some stock, and long story short no money was made that day.
-
Okay it was like 79 cents or something but still they're like almost $5 now and have almost nothing in them
I believe they are pointing out that $0.29 is 29 cents while your .29 cents is $0.0029. Thus you can get 3 for less than a cent.
-
Just tell me we're out of beef and and sour cream I'll order some god damn potatoes or something. You've fallen off man! You've fallen off!
wrote last edited by [email protected]Fedral minimum hasn't changed either since then... Something is deeply fucked with that
-
Just tell me we're out of beef and and sour cream I'll order some god damn potatoes or something. You've fallen off man! You've fallen off!
And even at that price I still wouldn't eat it.
-
It must be so nice to have a variety of high quality breads to choose from. Authentic whole grain and rye breads are hard to find in my country. I’m sure Americans have access to different types of artisan breads, but the type used in fast food seems horribly over-processed and sugary.
Even with good bread, I like to be able to taste all the ingredients in the sandwich. Higher ingredient-to-bread ratios.
I've spent the last few years of my life in the USA looking for some decent pumpernickel.
-
I've spent the last few years of my life in the USA looking for some decent pumpernickel.
wrote last edited by [email protected]Ooh, that looks good. I had to look up how it looks. I learned to cook a lot of new different things simply because I wanted foods that are extremely uncommon where I live.
I hope you find your perfect pumpernickel!
-
I believe they are pointing out that $0.29 is 29 cents while your .29 cents is $0.0029. Thus you can get 3 for less than a cent.
Listen I'm not some sort of math wizard I just want a big veiny burrito every now and then
-
5 bees for a quarter.
Couldn't get white onions, because of the war
-
I find it interesting that Lemmy memes about beans and yet the slightest amount of fiber in their diet makes their colon explode in celebration, like an oasis in a desert in the once a decade rain
wrote last edited by [email protected]You think the fiber is the thing giving people the shits? It's the spices and grease.