How does everyone deal with this dilemma?
-
Be organized, have a weekly menu. I'm sorry this is the solution. My bad.
This isn't "THE" solution though. Plenty of other options. My favourite is meal prepping - spend three hours cooking for the entire week, put it in the fridge. Instead of an hour / hour and a half each day. You only have to clean up after yourself once too.
Issues are you need to prepare things that reheat well, or that you can quickly "cook up" each day without it taking too long. I.e. "just add the sauce to the salad" type of deal.
-
This post did not contain any content.
Buy more fruit in summer and cereals in winter.
-
This post did not contain any content.
My problem isn't that I don't use what I buy, the problem is that I buy too much. Like the recipe I need calls for one stalk of celery, but I can only buy an entire celery plant, like 11 stalks in a bundle because that's all the store offers. What do I do with the remaining 10 stalks?
-
This post did not contain any content.
Please don't waste food.
-
This post did not contain any content.
only buy stuff for what you want to eat? like if you plan on making burgers, buy the stuff. you don't need to plan for every day, because you're going to have left overs for the last two or so days.
-
Please don't waste food.
fun fact: we grow enough food to feed 15B people. It's just that we feed it to the animals, then eat the animals.
-
This post did not contain any content.
with pen and paper
-
Then eat the food
don't mind if i do!
-
This post did not contain any content.
Meal plan. Write what you're cooking for the week, buy only ingredients for that.
Anything uncooked goes in the freezer, you can defrost and cook/reheat a lot of food, stop throwing stuff away.
-
My problem isn't that I don't use what I buy, the problem is that I buy too much. Like the recipe I need calls for one stalk of celery, but I can only buy an entire celery plant, like 11 stalks in a bundle because that's all the store offers. What do I do with the remaining 10 stalks?
Keep them in the fridge. Find other recipes that use celery. It’s quite versatile and keeps for quite a long time in the fridge! A lot of French recipes call for mirepoix (celery, carrots, onions; all diced) and Italian dishes call for soffritto which is the same thing. A ton of soups and pastas use mirepoix/soffritto as a base.
Now get out there and cook some celery, carrots, and onions!
-
My problem isn't that I don't use what I buy, the problem is that I buy too much. Like the recipe I need calls for one stalk of celery, but I can only buy an entire celery plant, like 11 stalks in a bundle because that's all the store offers. What do I do with the remaining 10 stalks?
That’s your Mel planning, although I’d eat celery by itself.
For example I just bought a bunch of fresh dill because I needs it for one recipe. However I found a side dish that also used dill. Then the next morning I made bagels and lox with fresh dill, and successfully used it up.
I have a harder time with spices and sauces: so many sitting on my counter because they don’t fit in the spice cupboard. However at least they last a bit, giving me more chances to finish them
-
fun fact: we grow enough food to feed 15B people. It's just that we feed it to the animals, then eat the animals.
But do we really want 15B people?
-
But do we really want 15B people?
it's probably gonna happen eventually. We really can't sustain too many more people on an animal based diet
-
But do we really want 15B people?
The billionaires do, otherwise their tiny little egos will shatter for not feeling speshul
-
The billionaires do, otherwise their tiny little egos will shatter for not feeling speshul
So that's why Elon makes all these kids ...
-
Honestly services like Blue Apron help with this. It’s more expensive than buying your own groceries, but still cheaper than eating out. It also helps you learn meal planning to eventually be able to buy the right amount of food on your own.
(It is easier to do if you have more people to feed though, like ideally at least one friend/partner/roommate to share the subscription with you. You can do a 2-3x a week meals for 2 subscription for one person, but it’s a bit much.)
so much trash for a single meal though
-
Costco rotisserie chickens rock my fucking world too. Those things can be more than one meal!
CAN be? That chicken is larger than a human baby.
wrote on last edited by [email protected]Well, there certainly are """"people"""" (Nationalist Christians, aka Nat-Cs) who think I am skilled and experienced at eating babies, so... I guess???
-
This post did not contain any content.
Meal planning is overwhelming to me, so I made a habit of rotating a selection of staple meals with fewer, more stable ingredients. PB or eggs scrambled with cheese on toast for a breakfast. A salad of chickpeas, carrot, broccoli and avocado with a whole-wheat roll, or a lentil/rice bowl, for lunch. Precook larger batches of freezer-friendly staples like chickpeas, lentils, rice, turkey burgers, meatloaf, tomato gravy - reserve 2-3 days' supply and freeze portioned batches of the rest. Allow yourself less experimental ingredient buys per grocery run - so if it turns out they don't synergize with your staples, you're not accumuating a lot of dead-end ingredients.
-
If you're doing 1-a-day, a rice cooker can be a great simplifier. Throw a measure of rice & your protein into the cooker, some rough chopped veg if you like. 2 minutes prep. While it cooks, make some kind of a sauce - yogurt or mayo make great bases, just add whatever spices you like; gochujang or miso thinned out with some soy sauce, citrus, or vinegar. When the rice & protein is done, pour on the sauce, add some pickled veg if you like. 800-1000 calories, depending on how much fat is in your sauce, one cooking pot, one eating bowl. 20 minutes start to finish.
Rice is especially great because it's one of those dry goods that i can keep for basically indefinite quantities of time.
-
fun fact: we grow enough food to feed 15B people. It's just that we feed it to the animals, then eat the animals.
We also throw away approximately half the perfectly good food we produce in the U.S.