Skip to content
  • Categories
  • Recent
  • Tags
  • Popular
  • World
  • Users
  • Groups
Skins
  • Light
  • Cerulean
  • Cosmo
  • Flatly
  • Journal
  • Litera
  • Lumen
  • Lux
  • Materia
  • Minty
  • Morph
  • Pulse
  • Sandstone
  • Simplex
  • Sketchy
  • Spacelab
  • United
  • Yeti
  • Zephyr
  • Dark
  • Cyborg
  • Darkly
  • Quartz
  • Slate
  • Solar
  • Superhero
  • Vapor

  • Default (No Skin)
  • No Skin
Collapse
Brand Logo

agnos.is Forums

  1. Home
  2. memes
  3. Back when a struggle meal was called dinner on Tuesday.

Back when a struggle meal was called dinner on Tuesday.

Scheduled Pinned Locked Moved memes
memes
79 Posts 52 Posters 0 Views
  • Oldest to Newest
  • Newest to Oldest
  • Most Votes
Reply
  • Reply as topic
Log in to reply
This topic has been deleted. Only users with topic management privileges can see it.
  • R [email protected]

    Reminds me of this The Onion sketch https://youtu.be/05RZJxDIhTU

    jerb322@lemmy.worldJ This user is from outside of this forum
    jerb322@lemmy.worldJ This user is from outside of this forum
    [email protected]
    wrote on last edited by
    #63

    "Mansion Trash" lmao

    1 Reply Last reply
    0
    • R [email protected]

      Listen man dunkaroos ain't cheap alright

      A This user is from outside of this forum
      A This user is from outside of this forum
      [email protected]
      wrote on last edited by [email protected]
      #64

      Do they even make dunkaroos anymore?

      I remember they made them when I was a kid and then they were discontinued and then they returned, but I thought they got discontinued again.

      Anyway, when I was in college I learned you can make a big ass batch of dunkaroo frosting super cheap

      https://basicswithbails.com/popular/baking/homemade-dunkaroo-dip-funfetti-cake-batter-dip/

      https://callascleaneats.com/viral-dunkaroo-dip-high-protein-low-carb/

      1 Reply Last reply
      1
      • pugjesus@lemmy.worldP [email protected]

        Sometimes when I hear how much money people spend on groceries, I'm in awe. Who the fuck is spending 500$ on groceries per person per month? HOW the fuck are they doing it?

        A This user is from outside of this forum
        A This user is from outside of this forum
        [email protected]
        wrote on last edited by
        #65

        Soda is really expensive. Ben & Jerry's is pricey. Gatorade is expensive. Brand name cereal is expensive. Etc... they aren't buying fresh fruit, rice, refried beans, you know, things that are still pretty reasonably priced but don't taste as good.

        pugjesus@lemmy.worldP 1 Reply Last reply
        0
        • A [email protected]

          Soda is really expensive. Ben & Jerry's is pricey. Gatorade is expensive. Brand name cereal is expensive. Etc... they aren't buying fresh fruit, rice, refried beans, you know, things that are still pretty reasonably priced but don't taste as good.

          pugjesus@lemmy.worldP This user is from outside of this forum
          pugjesus@lemmy.worldP This user is from outside of this forum
          [email protected]
          wrote on last edited by
          #66

          Man, I buy soda and brand name cereal (store brand tastes like sadness 9/10 times) and still don't hit anywhere close to that.

          C 1 Reply Last reply
          0
          • pugjesus@lemmy.worldP [email protected]

            Man, I buy soda and brand name cereal (store brand tastes like sadness 9/10 times) and still don't hit anywhere close to that.

            C This user is from outside of this forum
            C This user is from outside of this forum
            [email protected]
            wrote on last edited by
            #67

            I can probably give some explanation. We as a household of 3 mainly cooks at home. We get fruits and veggies from costco and farmers markets mainly. The monthly grocery bills are close to 500$ with everything added up. We do try to eat as healthy as possible and cooks majority of the days.
            A days cooking almost looks like this

            • Breakfast: Eggs/bread/avocado etc
            • Lunch: Rice/Quinoa + salad/stir fry + protein(eggs/fish)
            • Dinner: steel cut oats with yogurt or something similar
            • Some snacks during the day and in the evening
            • Coffee(homemade to reduce cost)

            Almost everything adds up. Asparagus is almost 5$ a bunch. Spinach adds up to 4$. Milk is close to 7$. At the end of month when we tallied up, it was close to 500$. I dont think we are actually eating that much or even buying a lot of junk. Post covid has been a ride

            pugjesus@lemmy.worldP 1 Reply Last reply
            0
            • N [email protected]

              Per person????

              We eat good, always have snacks and get a few bs quick meals whenever we go shopping. $800 for a family of 4 and I feel like that's too much.

              Granted I make a lot of stuff from scratch, but I feel like the snack and quick meals even that out price wise.

              C This user is from outside of this forum
              C This user is from outside of this forum
              [email protected]
              wrote on last edited by
              #68

              Its post covid. These a holes have been price gouging us. Everyone outside of costco is out to get you.

              1 Reply Last reply
              0
              • pugjesus@lemmy.worldP [email protected]

                Sometimes when I hear how much money people spend on groceries, I'm in awe. Who the fuck is spending 500$ on groceries per person per month? HOW the fuck are they doing it?

                J This user is from outside of this forum
                J This user is from outside of this forum
                [email protected]
                wrote on last edited by
                #69

                My monthly food bill is typically around $120.

                • A lot of beans or other canned vegetables: $30
                • Bread: $5
                • Peanut butter, $8
                • bananas: $10
                • rice: $10
                • Other fruit that's on sale: $10
                • Some fresh vegetables (usually onions, broccoli, peppers): $10
                • Flour: $10 (may last more than a month)
                • yeast: $5
                • Seasonings: $5 (also lasts more than a month)
                • Cheese: $5
                • Tomato sauce: $5
                • Pasta: $5

                I got laid off a while ago so I'm trying to make my dollars go farther. When I had a well paying job, I'd also buy more stuff, but nothing too crazy. I miss hummus the most, I think. I never buy soda.

                The other day I was with someone and we decided to order food like old times, and it was like $40 for two of us. I was like, fuck, that's a third of my whole month's budget right there. But I don't want to live like a monk all the time.

                pugjesus@lemmy.worldP 1 Reply Last reply
                2
                • pugjesus@lemmy.worldP [email protected]

                  Sometimes when I hear how much money people spend on groceries, I'm in awe. Who the fuck is spending 500$ on groceries per person per month? HOW the fuck are they doing it?

                  B This user is from outside of this forum
                  B This user is from outside of this forum
                  [email protected]
                  wrote on last edited by
                  #70

                  if i can feed a family of five on twenty dollars a week, theres nothing I cant do

                  1 Reply Last reply
                  1
                  • pugjesus@lemmy.worldP [email protected]

                    Sometimes when I hear how much money people spend on groceries, I'm in awe. Who the fuck is spending 500$ on groceries per person per month? HOW the fuck are they doing it?

                    R This user is from outside of this forum
                    R This user is from outside of this forum
                    [email protected]
                    wrote on last edited by
                    #71

                    It's a weird feeling when you don't know if that's alot or not

                    pugjesus@lemmy.worldP 1 Reply Last reply
                    0
                    • C [email protected]

                      I can probably give some explanation. We as a household of 3 mainly cooks at home. We get fruits and veggies from costco and farmers markets mainly. The monthly grocery bills are close to 500$ with everything added up. We do try to eat as healthy as possible and cooks majority of the days.
                      A days cooking almost looks like this

                      • Breakfast: Eggs/bread/avocado etc
                      • Lunch: Rice/Quinoa + salad/stir fry + protein(eggs/fish)
                      • Dinner: steel cut oats with yogurt or something similar
                      • Some snacks during the day and in the evening
                      • Coffee(homemade to reduce cost)

                      Almost everything adds up. Asparagus is almost 5$ a bunch. Spinach adds up to 4$. Milk is close to 7$. At the end of month when we tallied up, it was close to 500$. I dont think we are actually eating that much or even buying a lot of junk. Post covid has been a ride

                      pugjesus@lemmy.worldP This user is from outside of this forum
                      pugjesus@lemmy.worldP This user is from outside of this forum
                      [email protected]
                      wrote on last edited by
                      #72

                      I mean, that's three people though, not 500$ PER person.

                      1 Reply Last reply
                      0
                      • J [email protected]

                        My monthly food bill is typically around $120.

                        • A lot of beans or other canned vegetables: $30
                        • Bread: $5
                        • Peanut butter, $8
                        • bananas: $10
                        • rice: $10
                        • Other fruit that's on sale: $10
                        • Some fresh vegetables (usually onions, broccoli, peppers): $10
                        • Flour: $10 (may last more than a month)
                        • yeast: $5
                        • Seasonings: $5 (also lasts more than a month)
                        • Cheese: $5
                        • Tomato sauce: $5
                        • Pasta: $5

                        I got laid off a while ago so I'm trying to make my dollars go farther. When I had a well paying job, I'd also buy more stuff, but nothing too crazy. I miss hummus the most, I think. I never buy soda.

                        The other day I was with someone and we decided to order food like old times, and it was like $40 for two of us. I was like, fuck, that's a third of my whole month's budget right there. But I don't want to live like a monk all the time.

                        pugjesus@lemmy.worldP This user is from outside of this forum
                        pugjesus@lemmy.worldP This user is from outside of this forum
                        [email protected]
                        wrote on last edited by
                        #73

                        Seperate from groceries, ordering out has gotten crazy fucking expensive. Literally doubling in cost in just the past 5 years or so. Insane shit. I haven't bought even fast food for myself in probably 2 years at this point.

                        My monthly food bill is around 150$ since I've gotten slightly more financially stable - no more surviving on ramen and cereal! I can buy good bread, fruit, corn, frozen chicken, and cheese. Life is good.

                        Soda was always a non-negotiable purchase, since I'm an addict, but buying on sale helps. It's not like it goes bad quickly, after all.

                        1 Reply Last reply
                        0
                        • R [email protected]

                          It's a weird feeling when you don't know if that's alot or not

                          pugjesus@lemmy.worldP This user is from outside of this forum
                          pugjesus@lemmy.worldP This user is from outside of this forum
                          [email protected]
                          wrote on last edited by
                          #74

                          500$ per person is a lot. Like, I don't consider myself to be living the life of an involuntary ascetic anymore, but it's over triple what I spend for myself. And I legit waste some food.

                          In my defense, it's so fucking easy to buy a bunch of bananas and say "I'll have a few tomorrow", but tomorrow you have one, and the day after that you don't feel in the mood for bananas, and before you know it the bastards have gone mushy

                          G 1 Reply Last reply
                          0
                          • pugjesus@lemmy.worldP [email protected]

                            500$ per person is a lot. Like, I don't consider myself to be living the life of an involuntary ascetic anymore, but it's over triple what I spend for myself. And I legit waste some food.

                            In my defense, it's so fucking easy to buy a bunch of bananas and say "I'll have a few tomorrow", but tomorrow you have one, and the day after that you don't feel in the mood for bananas, and before you know it the bastards have gone mushy

                            G This user is from outside of this forum
                            G This user is from outside of this forum
                            [email protected]
                            wrote on last edited by
                            #75

                            That’s banana bread or banana pancakes time

                            1 Reply Last reply
                            0
                            • mydarkesttimeline01@ani.socialM [email protected]
                              This post did not contain any content.
                              A This user is from outside of this forum
                              A This user is from outside of this forum
                              [email protected]
                              wrote on last edited by
                              #76

                              if they got 5$ coffee for one cup instead of brewing their own, they are not truely poor lol

                              "ah man I cant afford anything besides the takeout everyday"

                              1 Reply Last reply
                              1
                              • mydarkesttimeline01@ani.socialM [email protected]
                                This post did not contain any content.
                                L This user is from outside of this forum
                                L This user is from outside of this forum
                                [email protected]
                                wrote on last edited by
                                #77

                                When people said we needed to focus on. A class war, they weren't trying to tell the middle, lower middle, and lower class to fight each other. Yet here we are

                                1 Reply Last reply
                                1
                                • J [email protected]

                                  Sure. It's also cheaper to just drink water. However, gas station coffee is cheaper than Starbucks by a fair amount at least where I'm from, and it's not half bad.

                                  J This user is from outside of this forum
                                  J This user is from outside of this forum
                                  [email protected]
                                  wrote on last edited by
                                  #78

                                  I give out so many free coffees too, literally anyone that asks.

                                  1 Reply Last reply
                                  0
                                  • K [email protected]

                                    I love Aldi. Week of food for 15 quid, easily. Fried rice is a popular cheap meal for me

                                    akasazh@feddit.nlA This user is from outside of this forum
                                    akasazh@feddit.nlA This user is from outside of this forum
                                    [email protected]
                                    wrote on last edited by
                                    #79

                                    I know, I love it too.

                                    1 Reply Last reply
                                    0
                                    Reply
                                    • Reply as topic
                                    Log in to reply
                                    • Oldest to Newest
                                    • Newest to Oldest
                                    • Most Votes


                                    • Login

                                    • Login or register to search.
                                    • First post
                                      Last post
                                    0
                                    • Categories
                                    • Recent
                                    • Tags
                                    • Popular
                                    • World
                                    • Users
                                    • Groups