Skip to content
  • Categories
  • Recent
  • Tags
  • Popular
  • World
  • Users
  • Groups
Skins
  • Light
  • Cerulean
  • Cosmo
  • Flatly
  • Journal
  • Litera
  • Lumen
  • Lux
  • Materia
  • Minty
  • Morph
  • Pulse
  • Sandstone
  • Simplex
  • Sketchy
  • Spacelab
  • United
  • Yeti
  • Zephyr
  • Dark
  • Cyborg
  • Darkly
  • Quartz
  • Slate
  • Solar
  • Superhero
  • Vapor

  • Default (No Skin)
  • No Skin
Collapse
Brand Logo

agnos.is Forums

  1. Home
  2. memes
  3. Back when a struggle meal was called dinner on Tuesday.

Back when a struggle meal was called dinner on Tuesday.

Scheduled Pinned Locked Moved memes
memes
79 Posts 52 Posters 0 Views
  • Oldest to Newest
  • Newest to Oldest
  • Most Votes
Reply
  • Reply as topic
Log in to reply
This topic has been deleted. Only users with topic management privileges can see it.
  • pugjesus@lemmy.worldP [email protected]

    Man, I buy soda and brand name cereal (store brand tastes like sadness 9/10 times) and still don't hit anywhere close to that.

    C This user is from outside of this forum
    C This user is from outside of this forum
    [email protected]
    wrote on last edited by
    #67

    I can probably give some explanation. We as a household of 3 mainly cooks at home. We get fruits and veggies from costco and farmers markets mainly. The monthly grocery bills are close to 500$ with everything added up. We do try to eat as healthy as possible and cooks majority of the days.
    A days cooking almost looks like this

    • Breakfast: Eggs/bread/avocado etc
    • Lunch: Rice/Quinoa + salad/stir fry + protein(eggs/fish)
    • Dinner: steel cut oats with yogurt or something similar
    • Some snacks during the day and in the evening
    • Coffee(homemade to reduce cost)

    Almost everything adds up. Asparagus is almost 5$ a bunch. Spinach adds up to 4$. Milk is close to 7$. At the end of month when we tallied up, it was close to 500$. I dont think we are actually eating that much or even buying a lot of junk. Post covid has been a ride

    pugjesus@lemmy.worldP 1 Reply Last reply
    0
    • N [email protected]

      Per person????

      We eat good, always have snacks and get a few bs quick meals whenever we go shopping. $800 for a family of 4 and I feel like that's too much.

      Granted I make a lot of stuff from scratch, but I feel like the snack and quick meals even that out price wise.

      C This user is from outside of this forum
      C This user is from outside of this forum
      [email protected]
      wrote on last edited by
      #68

      Its post covid. These a holes have been price gouging us. Everyone outside of costco is out to get you.

      1 Reply Last reply
      0
      • pugjesus@lemmy.worldP [email protected]

        Sometimes when I hear how much money people spend on groceries, I'm in awe. Who the fuck is spending 500$ on groceries per person per month? HOW the fuck are they doing it?

        J This user is from outside of this forum
        J This user is from outside of this forum
        [email protected]
        wrote on last edited by
        #69

        My monthly food bill is typically around $120.

        • A lot of beans or other canned vegetables: $30
        • Bread: $5
        • Peanut butter, $8
        • bananas: $10
        • rice: $10
        • Other fruit that's on sale: $10
        • Some fresh vegetables (usually onions, broccoli, peppers): $10
        • Flour: $10 (may last more than a month)
        • yeast: $5
        • Seasonings: $5 (also lasts more than a month)
        • Cheese: $5
        • Tomato sauce: $5
        • Pasta: $5

        I got laid off a while ago so I'm trying to make my dollars go farther. When I had a well paying job, I'd also buy more stuff, but nothing too crazy. I miss hummus the most, I think. I never buy soda.

        The other day I was with someone and we decided to order food like old times, and it was like $40 for two of us. I was like, fuck, that's a third of my whole month's budget right there. But I don't want to live like a monk all the time.

        pugjesus@lemmy.worldP 1 Reply Last reply
        2
        • pugjesus@lemmy.worldP [email protected]

          Sometimes when I hear how much money people spend on groceries, I'm in awe. Who the fuck is spending 500$ on groceries per person per month? HOW the fuck are they doing it?

          B This user is from outside of this forum
          B This user is from outside of this forum
          [email protected]
          wrote on last edited by
          #70

          if i can feed a family of five on twenty dollars a week, theres nothing I cant do

          1 Reply Last reply
          1
          • pugjesus@lemmy.worldP [email protected]

            Sometimes when I hear how much money people spend on groceries, I'm in awe. Who the fuck is spending 500$ on groceries per person per month? HOW the fuck are they doing it?

            R This user is from outside of this forum
            R This user is from outside of this forum
            [email protected]
            wrote on last edited by
            #71

            It's a weird feeling when you don't know if that's alot or not

            pugjesus@lemmy.worldP 1 Reply Last reply
            0
            • C [email protected]

              I can probably give some explanation. We as a household of 3 mainly cooks at home. We get fruits and veggies from costco and farmers markets mainly. The monthly grocery bills are close to 500$ with everything added up. We do try to eat as healthy as possible and cooks majority of the days.
              A days cooking almost looks like this

              • Breakfast: Eggs/bread/avocado etc
              • Lunch: Rice/Quinoa + salad/stir fry + protein(eggs/fish)
              • Dinner: steel cut oats with yogurt or something similar
              • Some snacks during the day and in the evening
              • Coffee(homemade to reduce cost)

              Almost everything adds up. Asparagus is almost 5$ a bunch. Spinach adds up to 4$. Milk is close to 7$. At the end of month when we tallied up, it was close to 500$. I dont think we are actually eating that much or even buying a lot of junk. Post covid has been a ride

              pugjesus@lemmy.worldP This user is from outside of this forum
              pugjesus@lemmy.worldP This user is from outside of this forum
              [email protected]
              wrote on last edited by
              #72

              I mean, that's three people though, not 500$ PER person.

              1 Reply Last reply
              0
              • J [email protected]

                My monthly food bill is typically around $120.

                • A lot of beans or other canned vegetables: $30
                • Bread: $5
                • Peanut butter, $8
                • bananas: $10
                • rice: $10
                • Other fruit that's on sale: $10
                • Some fresh vegetables (usually onions, broccoli, peppers): $10
                • Flour: $10 (may last more than a month)
                • yeast: $5
                • Seasonings: $5 (also lasts more than a month)
                • Cheese: $5
                • Tomato sauce: $5
                • Pasta: $5

                I got laid off a while ago so I'm trying to make my dollars go farther. When I had a well paying job, I'd also buy more stuff, but nothing too crazy. I miss hummus the most, I think. I never buy soda.

                The other day I was with someone and we decided to order food like old times, and it was like $40 for two of us. I was like, fuck, that's a third of my whole month's budget right there. But I don't want to live like a monk all the time.

                pugjesus@lemmy.worldP This user is from outside of this forum
                pugjesus@lemmy.worldP This user is from outside of this forum
                [email protected]
                wrote on last edited by
                #73

                Seperate from groceries, ordering out has gotten crazy fucking expensive. Literally doubling in cost in just the past 5 years or so. Insane shit. I haven't bought even fast food for myself in probably 2 years at this point.

                My monthly food bill is around 150$ since I've gotten slightly more financially stable - no more surviving on ramen and cereal! I can buy good bread, fruit, corn, frozen chicken, and cheese. Life is good.

                Soda was always a non-negotiable purchase, since I'm an addict, but buying on sale helps. It's not like it goes bad quickly, after all.

                1 Reply Last reply
                0
                • R [email protected]

                  It's a weird feeling when you don't know if that's alot or not

                  pugjesus@lemmy.worldP This user is from outside of this forum
                  pugjesus@lemmy.worldP This user is from outside of this forum
                  [email protected]
                  wrote on last edited by
                  #74

                  500$ per person is a lot. Like, I don't consider myself to be living the life of an involuntary ascetic anymore, but it's over triple what I spend for myself. And I legit waste some food.

                  In my defense, it's so fucking easy to buy a bunch of bananas and say "I'll have a few tomorrow", but tomorrow you have one, and the day after that you don't feel in the mood for bananas, and before you know it the bastards have gone mushy

                  G 1 Reply Last reply
                  0
                  • pugjesus@lemmy.worldP [email protected]

                    500$ per person is a lot. Like, I don't consider myself to be living the life of an involuntary ascetic anymore, but it's over triple what I spend for myself. And I legit waste some food.

                    In my defense, it's so fucking easy to buy a bunch of bananas and say "I'll have a few tomorrow", but tomorrow you have one, and the day after that you don't feel in the mood for bananas, and before you know it the bastards have gone mushy

                    G This user is from outside of this forum
                    G This user is from outside of this forum
                    [email protected]
                    wrote on last edited by
                    #75

                    That’s banana bread or banana pancakes time

                    1 Reply Last reply
                    0
                    • mydarkesttimeline01@ani.socialM [email protected]
                      This post did not contain any content.
                      A This user is from outside of this forum
                      A This user is from outside of this forum
                      [email protected]
                      wrote on last edited by
                      #76

                      if they got 5$ coffee for one cup instead of brewing their own, they are not truely poor lol

                      "ah man I cant afford anything besides the takeout everyday"

                      1 Reply Last reply
                      1
                      • mydarkesttimeline01@ani.socialM [email protected]
                        This post did not contain any content.
                        L This user is from outside of this forum
                        L This user is from outside of this forum
                        [email protected]
                        wrote on last edited by
                        #77

                        When people said we needed to focus on. A class war, they weren't trying to tell the middle, lower middle, and lower class to fight each other. Yet here we are

                        1 Reply Last reply
                        1
                        • J [email protected]

                          Sure. It's also cheaper to just drink water. However, gas station coffee is cheaper than Starbucks by a fair amount at least where I'm from, and it's not half bad.

                          J This user is from outside of this forum
                          J This user is from outside of this forum
                          [email protected]
                          wrote on last edited by
                          #78

                          I give out so many free coffees too, literally anyone that asks.

                          1 Reply Last reply
                          0
                          • K [email protected]

                            I love Aldi. Week of food for 15 quid, easily. Fried rice is a popular cheap meal for me

                            akasazh@feddit.nlA This user is from outside of this forum
                            akasazh@feddit.nlA This user is from outside of this forum
                            [email protected]
                            wrote on last edited by
                            #79

                            I know, I love it too.

                            1 Reply Last reply
                            0
                            Reply
                            • Reply as topic
                            Log in to reply
                            • Oldest to Newest
                            • Newest to Oldest
                            • Most Votes


                            • Login

                            • Login or register to search.
                            • First post
                              Last post
                            0
                            • Categories
                            • Recent
                            • Tags
                            • Popular
                            • World
                            • Users
                            • Groups