Eggs are 10.99 in denver.
-
This is from a Zehrs, it's Loblaws so not even remotely the cheapest place in town
With exchange, that pack of 30 organic eggs is ~11.90 USD. I usually just buy no name.
-
Jesus that's a huge difference in the Aldi price nearest me (about an hour by car).
-
He needs to see the target he want to nuke
-
That order has a long-term effect though. In a few months it will probably be significantly worse than it would've been without that order but no decision made in the last couple of weeks could affect egg prices today.
-
If the suburbs were around in the 80s, they were exposed to the lead.
-
Yeah, you know shit is fucked when eggs are over $8/dozen at Aldi!
-
-
-
Yeah dude
-
I moved to California from Tulsa last year and that blows my mind. They're $12 here one per customer but Cali had made me numb to outrageous prices but that price in Oklahoma brings it all back.
-
Did he say he'd bring the prices down? And if he did, did the prices still go up? And if both is true, is he a lying bastard or a stupid fool? Both?
-
Laughs in vegan
-
People need to start putting trump "I did this" stickers on everything like the magats were on gas pumps.
-
Nobody is mentioning this when talking about raising fowl. I've had chickens and the primary reason I'm not doing that now is because I don't want primary contact with h5n1. I don't even know if testing is available and if it is imagine it isn't cheap. Even if I made a fully enclosed pen so wild birds can't get to the food or water I'd still worry. And I want my animals to free roam.
-
Your maths is wrong first one should be 12/8.75 = $1.37 per egg
-
We are "uptown" for lack of a better description, not the more expensive part but quite close to downtown and do have a yard, our neighbors keep chickens and it's protected inside the city, you are allowed to raise them and the feral ones are also protected by law, you can't just take them and make Coq au Vin.
-
It's both.
-
Voila is a delivery service, not sure why they decided to pick that out of literally everywhere in the country
They are $3.60 a dozen at Costco ($2.50 USD) last time I was there
-
-